Skip to main content

Mansfield University... Developing Tomorrow's Leaders Student Government Association



Student Organizations


Organization Advisor President Meeting Info
A
Alpha Kappa Lambda Matthew Guagliardo Dillon Mulroy Sun | 8:00pm | Alumni 317
Alpha Sigma Tau Karri Verno Megan Webster Sun | 8:00pm | Alumni
American Choral Directors Association Peggy Dettwiler Katelyn Muirhead Thu | 6:00pm | Butler 163
American String Teacher's Association Dr Jeff Jacobsen Alyssa Wroblewski Tue | 5:30pm | Butler 163
Art Acquisition and Exhibition Ken Cobb Andrea Schuck Mon | 11:45am | Allen 216
Art and Design Guild Michelle Schlegel Caitlynn McConnell Wed | 11:50am | Allen 123
B
Bass Fishing Team John Szentesy Colton Otto Thu | 7:00pm | Grant
Biology Club Dr. Robert C. Maris Zack Buccino Tue | 6:30pm | Grant 170
Black Student Union Adrianne Mcevoy Laquan Magruder Thu | 6:30pm | Alumni 317
C
Catholic Student Association Courtney Hull Katie Jones Thu | 5:00pm | Pinecrest 112
Cheerleaders Dr. Robert/Yvonne Maris Kayleigh Lane Tue | 4:00pn | Decker
Chemistry Club Scott Davis Joseph Izzo Tue | 4:00pm | Grant 146
Chinese Club Dr. Madigan Xu Jing Thu | 4:00pm | Pinecrest 200
Colleges Against Cancer Amy Delozier Bri Reed Mon | 6:00pm | Alumni 307
Collegiate Entrepreneurship Organization Matthew Guagliardo Nicolette DeAngelis Thu | 7:30pm | Memorial
Computer Science Club Yucong Liu Dana Black Tue | 11:20am | Elliot 216
Council for Exceptional Children Dr. Moore Brittany Wright Thu | 5:15pm | Retan 105
D
Dance Team Amy DeLoizer Wendy Shaw Mon & Wed | 9-11pm | Kelchner
Delta Zeta Nichole Mayo Tara Warriner Sun | 6-8pm | Alumni 317
Domination Modeling Club Belinda Bernuma Elexis Roie-Smith Thu | 12:00pm | Allen Hall
Double Reed Society Dr. Susan Laib Scott Chamberlain Tue | 12:00pm | Butler 108
E
Enactus Abe Ghods Marquise Isaac-Rivers Thu | 11:30am | Elliot 123
Eta Beta Tau Dr. Nicolle Mayo Brittany R Saunders Mon | 9:30pm | Alumni 307
F
Flashlight Dan Mason Bryan Mahosky Tue | 4:00pm | 2M Alumni
Frisbee Club Matt Haner Bobby Davis Wed | 9:00pm | Kelchner
G
Gay Lesbian Outreach Dr. Hoy Margaret Israel Thu | 7:00pm | Alumni 312
H
Health Science Student Government Association Jackie Wisniewski Elizabeth Stanton Mon | 7:00pm | Sim lab
History Club Dr. Holderby/Dr. Guenther Samantha Macnamara Thu | 11:30am | Pinecrest
Honors Association Dr. Wright Zachary Holcomb Wed | 5:30pm | Library
Horn Club Rebecca Dodson-Webster Tom Fish Tue | 12:00pm | Butler G8
Hula Hoop Club Dr. Alissa Rose Rose Boone Sun | 7:00pm | Kelchner/South Hall Mall
I
International Student Organization Mary Beth Kollar Daniel Teodoro Fri | 5:00pm | Alumni 307
International Tuba-Euphonium Association Dr. Rinnert Dillon Brouse Tue | 12:00pm | Butler 104
J
Japanese Culture Club (Animansfield) Dr. Robert Clark Braedyn Post N/A | 5:00pm | Alumni 317
K
Kappa Kappa Psi Dr. Nathan RInnert Megan Hoch Thu | 7:15pn | Butler 163
M
Mansfield Activities Council Frank Crofchick Anthony Diasparra Thu | 5:15pm | Alumni 307
Mansfield Boxing Dennis Garner Nathaniel Smyrl Mon - Thu | 7-9pm | Maple A Gym
Mansfield Caving Club Dr. Lee Stocks Sarah Estes Wed | 2:00pm | Belknap 203
Mansfield Fisheries and Aquaculture Club Dr. Kirby Eddie Stockert Thu | 7:00pm | Grant 157
Mansfield Geology Club Dr. Christopher Kopf David Fink Tue (Bi-weekly) | 2:00pm | Belknap 203
Mansfield Jazz Organization Dr. Sheryl Monkelien Kyle Muldoon Fri | 4:30pm | Butler 102
Mansfield University Fire Ferrets Quidditch Team Louise Sullivan-Blum Courtney Wark Hickory/Kelchner
Mansfield University Nerf Club Sarah Redmond Dylan Krall Sat | 8:00pm | Alumni
Mansfield University Men Soccer Club Jason Rascoe Ben Ireland Wed | 4:00pm | Alumni
Math Club Dr. Phillipe Savoye James Yingst Tue | 12:30pm | Elliot 214
Men for Progress Jason Roscoe Laquan Magruder Mon | 7:00pm | South Hall 123
Musbus Dr. Andrew Walters John Mink Tue | 6:00pm | Butler 202
MU Garden Club Dr. Stein Troy Swank II Thu (Bi-weekly) | 4:00pm | Alumni 307
MU Geography Outing Club Dr. Russell Dodson Talia Sepiol Tue(Bi-weekly) | 12:00pm | Belknap 201
MU Pennsylvania Collegiate Music Educators Association Dr. Sheryl Monkelien Cole Black Wed | 4:45pm | Butler 163
Musical Theatre Organization Dr. Sheryl Monkelien Heather Sitek Sun | 6:00pm | Butler 163
MUTV James Lohrey Kirstie Sweeney Mon | 5:30pm | Allen 203
N
National Art Education Association Dr. Martha Whitehouse Bret Wood Tue | 11:15am | Allen 022
Navigators Donald D. Shaw Rebecca Hamm Mon | 8:00pm | Alumni 317
Nursing Association Janeen Sheehe Racheal Fuller Mon | 4:00pm | Elliot 102
O
Organizational Communication Club Dr. K Sue Young Joshua Hastings Thu | 4:00pm | Allen 122
P
Ping-Pong Club Dr. Lynn Pifer Nicholas Hibshman Mon | 8:00pm | Spruce Multipurpose
Photography Club Dr. Robert C. Maris Christine Masucci Mon | 5:00pm | Allen 213
Political Science Club Jonathon Rothermel Lillian Hines Tue | 11:30am | Pinecrest 105
Pre-Med Club Dr. Redmond Jacob Kelly Thu | 6:30pm | Grant 122
Psychology Club Dr. Nicolle Mayo Ashley Morey Wed | 4:00pm | South Hall 213
Public Relations Student Society of America Holly Pieper Kim Stetson Mon | 7:00pm | Alumni 314
R
Resident Hall Association Amie Fox Sarah Ryan Mon | 6:00pm | Alumni 317
S
Science and Art Publication Club Ben Auger Caitlynn McConnell Wed | 6:00pm | Allen 214
Sigma Alpha Iota Dr. Sheryl Monkelien Amanda Coughenour Thu | 9:00pm | Butler 102
Sigma Tau Gamma Mary Beth Kollar Hunter Hill Last Thu/Month | 9:00pm | Sycamore
Snow Sports Clubtd> Steve Plesac Rachel Gulbin Tue (Bi-weekly) | 11:30am | Alumni 114
Social Work Club Dr. Mary Daly Rachel Gulbin Tue (Bi-weekly) | 11:30am | Alumni 114
Sociology-Anthropology Club Dr. Clark Krystal Cunningham Tue | 12:00pm | Pinecrest 221
String Project Dr. Jeff Jacobsen Tom Grisanti Sat | 11:30am | Butler 206
Students Advocating for Everyone Alan Zellner Sarah Mirabile Tue | 4:00pm | Alumni 312
Student Compuser's Society Dr. Andrew Walters Chelsi Reed Thu | 4:30pm | Butler 208
Student Dietetic Association Dr. Feeney Michael Stablein Fri | 9:00am | Elliot 217
Student Government Association Dr. Bridges Joshua Gibson Tue | 7:00pm | Alumni 307
Student Pennslyvania State Education Association Lynne Hammon Bobby Eastwood Thu | 5:15pm | Retan 106
T
Transfer Student Organization Jan Yoder Jon Heisey Tue | 6:00pm | Jazzman's Lounge
W
WNTE-FM Dr. Charles Hoy Jon Ceresini Tue | 8:00pm | Alumni 317